22.10.2019

Nesmrtelný fénix

Přesně tak jako mytický pták i hlavní město Polska povstalo z popela. Zatímco fénix to dokázal opakovaně, Varšava to zatím musela zvládnout pouze jednou. Naštěstí. Po druhé světové válce byla metropole zcela vybombardována a právě tehdy se polský národ ukázal jako nezlomný. Ostatně jako v celé své historii.

Navždy neporažená

Ne nadarmo tak najdeme ve znaku města latinské heslo Semper Invicta, Navždy neporažená. Německo začalo srovnávat Varšavu se zemí systematicky od října roku 1944, kdy skončilo dvouměsíční povstání, jež se stalo symbolem odporu proti nacistům. Vybombardováno bylo tehdy doslova celé město, dům od domu. 

Navždy neporažená

Nová Varšava

Právě tehdy se polský národ spojil a na místech trosek vybudoval zcela nové město. Po vzoru toho starého, historického. Například čtvrť Staré město dnes patří mezi světové dědictví UNESCO. Varšava má ambici být opravdovou metropolí střední a východní Evropy. A daří se jí to!

Nová Varšava

Kam vyrazit večer?

Za polskou vodkou do Pragy

Noční život

Šampaňské agenta 007

Nenáviděný, přesto výjimečný

Těžko psát o Varšavě a nezmínit se o architektonickém skvostu, který polskému národu hrdě daroval sovětský lid jako dárek na usmířenou po křivdách způsobených za druhé světové války. Palác Kultury a vědy je se svými 237 metry druhou nejvyšší hodinovou věží na světě. Průměr ciferníku dokonce předčí i světoznámý Big Ben.

Nenáviděný, přesto výjimečný

text: Adam Mašek

celý článek naleznete v podzimním vydání magazínu Leo Express

Udostępnij artykuł:

  • 0 x

  • Skopiuj adres URL