9.02.2021

Prahou trochu jinak

Znáte dobře hlavní město České republiky? Tak schválně, na netradiční procházku po netradičních místech vás zve Jaroslava Nováková, odborná konzultantka Prague City Tourism.

Strahovský klášter

Okruh Prahou můžete začít netradičně u Strahovského kláštera – nejstaršího premonstrátského kláštera v Čechách. Nábytek v barokních sálech, který tvoří například nádherně zpracované zlacené skříně Filozofického sálu, odkoupil strahovský opat z moravského Louckého kláštera. Vyšlo ho to levněji, než nákup dřeva.

Jízdenky do Prahy >

Strahovský klášter

Co dalšího je tu k vidění?

V Holešovicích, bývalé průmyslové části Prahy, stojí za vidění zdařilá přestavba pivovaru a přístavu, centrum současného umění DOX či bývalá pražská jatka. Barokní Trojský zámek zase ukazuje, jak si Václav Vojtěch ze Šternberka dal záležet na své reprezentaci. Dokladem je nádherné schodiště směřující do zámecké zahrady. Odtud je to jen kousek do zoologické zahrady nebo unikátního skleníku Fata Morgana. Uniknout vaší pozornosti by neměla modlitebna Husova sboru v konstruktivistickém stylu nebo prvorepublikové stavby Aloise Dryáka. Můžete se projít místy, kam chodil do školy Edvard Beneš a zastavit se u vily Osvěta, kde se narodil Jan Masaryk.

Domovní znamení

Pražským unikátem jsou překrásná domovní znamení – předchůdci dnešního číslování domů. Zasmát se můžeme u domu U Bílé řepy, U Zeleného raka, U Červeného lva a dalších mnohdy netradičních názvů. Označení domů často souviselo s řemeslnou aktivitou jejich majitelů, čemuž odpovídá třeba dům U Tří housliček, nebo mělo přinášet štěstí, v případě domu U Zlaté podkovy.

Domovní znamení

Text: Renata Kučerová

Foto: © Prague City Tourism

Celý článek najdete v zimním vydání magazínu Leo Express

Udostępnij artykuł:

  • 0 x

  • Skopiuj adres URL

Zaloguj się do programu lojalnościowego Smile Club

lub

Nie posiadasz jeszcze konta?

Logowaniem wyrażam zgodę na warunki programu lojalnościowego, z przetwarzanie danych osobowych i oświadczam, że ukończyłem 16 lat. Anulowanie biletów jest możliwe tylko do leo kredytów.