20.01.2021

Tahle země je i pro starý

Překročily vlastní stín, probraly se z kómatu. Osud jim dopřál refresh. Domy, budovy i celé areály, kde v minulosti tepal průmysl nebo kde vznikaly jiné hodnoty, se vracejí na výsluní. Díky lidem. Dík.

prazdnedomy.cz

Podobných objektů je v našem Česku požehnaně. Těch, které jsou po letech znovu atraktivní, i těch, které na druhý život čekají. Stačí zavítat na stránky o prázdných domech a prozkoumat databázi, kterou vytváří tým nadšenců s přesvědčením „… že postavený dům nemá být prázdný“. 

prazdnedomy.cz

OVA pro fajnšmekry architektury i hudby

OVA jde vpřed. Někdy se zdá, že spíš uhání. V hlavním slezském městě se výrazně změnila ostravská Dolní oblast Vítkovice. Zkratka DOV dnes rezonuje i za hranicemi Evropy díky multižánrovým Colours of Ostrava, celkové proměně, rukopisu a espritu. Namátkou je to díky multifunkční aule Gong, která byla v roce 2014 zařazena mezi deset nejpozoruhodnějších staveb světa. 

Chci prozkoumat Ostravu >

OVA pro fajnšmekry architektury i hudby

♻️ Krkonošské panorama pro eco-friends

Starou podobu okolí administrativní budovy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí nenajdete už ani na Googlu. Ta nová je bohatší o stavbu pro environmentální vzdělávání, která se stala stavbou roku Královehradeckého kraje. Nese přezdívku KRTEK,  lidé ho milují a musí ho milovat i samotné Krkonoše. Zrcadlí totiž jejich podobu, terén a přírodu. V exteriéru je střecha navržena jako „horská louka“, v interiéru je pak strop zhotoven z pohledového betonu, který symbolizuje skálu. 

Skleněná roubenka pro krasomilce

Časy se mění a tradice se cení čím dát tím víc. Jeden příklad za ty dobré a povedené je skleněná „roubenka“ společnosti Lasvit v Novém Boru. Tato sklářská firma zde nechala zrekonstruovat dvě původní barokní roubenky z roku 1790. Mezi opravené roubenky nechal Lasvit postavit „skleněný“ dům z materiálu připomínajícího střešní tašky. „Skleněnka“ velmi dobře navázala na původní účel roubenek, neboť Lasvit v ní má své firemní sídlo.

Skleněná roubenka pro krasomilce

Text: Hana Čermáková

Foto: Benedikt Markel, archiv Lasvit

Celý článek najdete v zimním vydání magazínu Leo Express

Udostępnij artykuł:

  • 0 x

  • Skopiuj adres URL

Zaloguj się do programu lojalnościowego Smile Club

lub

Nie posiadasz jeszcze konta?

Logowaniem wyrażam zgodę na warunki programu lojalnościowego, z przetwarzanie danych osobowych i oświadczam, że ukończyłem 16 lat. Anulowanie biletów jest możliwe tylko do leo kredytów.